Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych dla województwa wielkopolskiego

W grudniu 2003 r. rząd Rzeczpospolitej Polskiej zatwierdził Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dokument ten, przygotowany przez Ministerstwo Środowiska stosownie do postanowień ustawy Prawo wodne, określa plan inwestycyjny w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, jaki musi zostać zrealizowany przez Polskę, aby osiągnąć efekty ekologiczne określone w zobowiązaniach akcesyjnych wobec Unii Europejskiej.


Ze względu na fakt, że Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych nie uwzględnia ponad 50% potrzeb województwa wielkopolskiego, jeszcze w grudniu 2003 r. zgłoszona została przez wojewodę wielkopolskiego konieczność weryfikacji Programu.
W związku z protestami, które napłynęły do Ministerstwa Środowiska w sprawie treści zatwierdzonego Programu, podjęto decyzję o przygotowaniu jego aktualizacji poprzez spotkania w poszczególnych województwach w terminie od maja do sierpnia 2004 r.
W dniach od 31 maja do 4 czerwca 2004 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbywały się spotkania przedstawicieli Ministerstwa Środowiska oraz przedstawiciela wojewody wielkopolskiego z przedstawicielami samorządów terytorialnych i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w celu dokonania oceny zasadności uwag zgłoszonych do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. W wyniku weryfikacji liczba objętych Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych aglomeracji w Wielkopolsce powinna wzrosnąć ze 103 do ok. 190. Aktualnie nie ukazała się jeszcze zweryfikowana wersja Krajowego Programu. Przewidywany termin zatwierdzenia przez Radę Ministrów zaktualizowanego załącznika nr 1 Krajowego Programu to maj – czerwiec 2005 r.
1 stycznia 2005 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 22 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (DzU nr 283, poz. 2841). Treści zawarte w powyższym rozporządzeniu pozwalają przystąpić do procedury wyznaczenia przez wojewodę wielkopolskiego aglomeracji na terenie Wielkopolski. Zgodnie z art. 43 ust. 2a Ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU nr 115, poz. 1229, ze zm.), aglomeracje wyznacza, po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin i zarządu województwa, wojewoda w drodze aktu prawa miejscowego.
Aktualnie do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego spływają przygotowane przez gminy propozycje planu aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000.
Weryfikacja złożonych propozycji aglomeracji prowadzona będzie indywidualnie dla każdej zgłoszonej aglomeracji na spotkaniach z przedstawicielem wojewody, które będą odbywały się w marcu i kwietniu 2005 r.

Marek Beer
dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa
Wielkopolski Urząd Wojewódzki
Grażyna Malarewicz
przedstawiciel wojewody ds. KPOŚK
Wielkopolski Urząd Wojewódzki