Problemy z popiołem
Odpady popiołów powstają w gospodarstwach domowych w wyniku spalania paliw stałych w piecach, kotłach centralnego ogrzewania lub kominkach. Wiele gmin wdraża selektywne zbieranie popiołów, lecz pojawiają się z problemy z ich zagospodarowaniem.
Popiół jest odpadem powstającym w wyniku działalności bytowej mieszkańców. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska, powinien być on klasyfikowany jako odpad komunalny w grupie 20 w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (DzU z 2014 r. poz. 1923).
Kosztowna selektywna zbiórka i co dalej?
Dawniej popioły te trafiały do odpadów zmieszanych, a następnie do składowania. Po wybudowaniu w ostatnich latach sieci instalacji do przetwarzania odpadów popioły w strumieniu odpadów zmieszanych trafiają do instalacji MBP lub instalacji termicznych. Powoduje to dużo problemów natury techniczno-eksploatacyjnej i jest działaniem sprzecznym zarówno z ekonomią, jak i z ekologią. Mając na uwadze te aspekty, wiele gmin wdraża selektywne zbieranie popiołów. Pojawia się jednak problem formalny z ich zagospodarowaniem. Brak także zachęt ekonomicznych do ich selektywnego zbierania. Z uwagi na bardzo zróżnicowany skład chemiczny oraz nieregularną strukturę fizyczną popiołu odpad ten generalnie nie nadaje się do odzysku w innym procesie niż R5 (z wykorzystaniem w eksploatacji składowiska). Zdaniem przedstawicieli regionalnych instalac...