Procedura utraty statusu odpadu

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, utrata statusu odpadu następuje z mocy prawa po spełnieniu kryteriów określonych w ustawie o odpadach, które następnie muszą zostać uszczegółowione w decyzji administracyjnej wydawanej dla danego przedsięwzięcia. Taką decyzją może być pozwolenie na przetwarzanie odpadów albo pozwolenie zintegrowane.

W celu przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadu, polegającej na wytwarzaniu oraz stosowaniu paliwa produkowanego na bazie odpadów komunalnych jako dodatku uszlachetniającego do paliwa konwencjonalnego stosowanego w danej instalacji, należy wykazać, że odpady komunalne, z których produkowane będzie paliwo zastępcze, utraciły status odpadu. Procedura utraty statusu odpadu została wprowadzona w Ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która weszła w życie 23 stycznia 2013 r.1.

Istota przyjętych regulacji

Przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę dyrektywy 2008/98/WE o odpadach2 spowodowało, że niezbędna była jej transpozycja do prawa krajowego państw członkowskich. Państwa członkowskie miały na to czas do 12 grudnia 2010 r. W Polsce transpozycji dokonano w ustawie o odpadach, przyjętej przez Sejm 14 grudnia 2012 r. Ustawa określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi, zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi, wynikający z wytwarzania o...