Przepisy regulujące wymagania ochrony środowiska, które muszą być spełnione w trakcie procesu inwestycyjnego nie uległy w 2004 r. aż tak istotnym zmianom, jak miało to miejsce rok wcześniej, kiedy to weszła w życie nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz kiedy dokonano istotnej nowelizacji Prawa budowlanego. Niemniej jednak niektóre z wprowadzonych ostatnio przepisów mogą mieć tu duże znaczenie.

Prawo budowlane
W 2004 r. opublikowano cztery ustawy zmieniające ustawę Prawo budowlane. Największych zmian dokonano ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (DzU nr 93, poz. 888) i w zasadzie jedynie ta spośród ubiegłorocznych nowelizacji zawiera zmiany bezpośrednio związane z wymogami ochrony środowiska. Większość przepisów tej ustawy weszła w życie 30 maja 2004 r.

Pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego
Jedna z istotniejszych zmian dotyczy uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Przed wejściem w życie omawianej nowelizacji organ wydający pozwolenie na budowę mógł w nim nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie m.in. w przypadku, gdy było to uzasadnione względami ochrony środowiska (dawny art. 36 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego). Jednocześnie dawny art. 55 stanowił w ust. 1 pkt 1, że pozwolenie na użytkowanie jest wymagane, jeżeli właściwy organ nałożył taki obowiązek w pozwoleniu na budowę.
Obecnie przepisy nie przewidują już możliwości nałoż...