Produkcja biogazu z substratu powyżej 20% suchej masy
Efektywność biogazowni w gospodarstwach wykorzystujących własny substrat z produkcji zwierzęcej i roślinnej może wzrosnąć dzięki zastosowaniu patentu Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.
Przedstawione w artykule propozycje rozwiązań biogazowni umożliwiają produkcję biogazu z substratu powyżej 20% suchej masy. Zastosowanie takich rozwiązań umożliwiłoby realizację założeń udziału energii odnawialnej w Polsce w bilansie energii pierwotnej na poziomie 20% do 2020 r.
Biogaz ze stałych odpadów rolniczych
Algorytm procesu technologicznego pozyskania biogazu i obróbki masy pofermentacyjnej przedstawiono na rysunku 1. Poszczególne etapy procesu od I do etapu V/1 (produkcja i dystrybucja energii elektrycznej i cieplnej) oraz V/2 (rozgospodarowanie rolniczego kompostu z substratu pofermentacyjnego) opisano w algorytmie.
Rozwiązanie wg patentu nr P.218837 polega na wytworzeniu biogazu ze stałych odchodów gromadzonych na płycie obornikowej, w ?oborze głębokiej? i przepłukiwanie ich w komorze fermentacyjnej gnojowicą lub wodą gnojową podczas fermentacji metanowej.
Biogazownia wg opisanego algorytmu składa się z dwóch komór fermentacyjnych oraz zbiornika wstępnego i pofermentacyjnego, a także niezbędnych urządzeń towarzyszących (rys. 2).
Przedstawione rozwiązania instalacji biogazowych mają zastosowanie w systemach ściółkowych chowu zwierząt z dużym udziałem substratów roślinnych, podleg...