Najpopularniejszym sposobem unieszkodliwiania odpadów w Polsce jest ich składowanie. Jednak po zdeponowaniu odpadów na składowisku problem ich unieszkodliwienia się nie kończy, bowiem podlegają one przemianie w wyniku działalności mikroorganizmów, rozkładających frakcję biodegradowalną na prostsze związki organiczne oraz powodujących częściową ich mineralizację. W wyniku tych przemian powstaje szereg związków o różnej konsystencji, z których część, stanowiąca tzw. biogaz, emitowana jest do atmosfery.

W kilka lat po złożeniu odpadów duży udział (ponad 60%) w składzie biogazu ma metan. W związku z tym wykorzystanie tego gazu jako paliwa jest uzasadnione, gdyż z jednej strony daje to możliwość spożytkowania zawartej w nim energii, z drugiej zaś powoduje obniżenie emisji metanu ze składowisk, znajdujących się na czele listy antropogenicznych źródeł emisji metanu. Ma też szereg innych pozytywnych aspektów ekologicznych.
Wśród możliwości energetycznego wykorzystania gazu składowiskowego wymienia się głównie wytwarzanie ciepła (do ogrzewania pomieszczeń i wody, produkcji pary wodnej i suszenia) i energii elektrycznej osobno bądź równocześnie oraz zastosowanie (po odpowiednim uzdatnieniu) jako zamiennika sieciowego gazu ziemnego.
Ekologiczna zasadność odzysku i energetycznego spożytkowania gazu składowiskowego nie budzi żadnych wątpliwości, gdyż nie tylko powoduje obniżenie emisji metanu do atmosfery, lecz także pozwala ograniczyć wydobycie naturalnych suro...