Na przykładzie gm. Brzyska przedstawiono historię, która może ukazywać doświadczenia wspólne dla wielu gmin wiejskich położonych na terenie całego kraju.

Oczyszczanie ścieków komunalnych jest jednym z wielu problemów, z jakimi boryka się samorząd gminny. Wszystko zależy w zasadzie od dwóch czynników: możliwości finansowych i woli działania, zarówno społeczeństwa, jak i kadry zarządzającej samorządem. Gmina Brzyska usytuowana jest w woj. podkarpackim, a dokładnie w północnej części pow. jasielskiego. W jej skład wchodzi siedem sołectw: Błażkowa, Brzyska, Kłodawa, Ujazd, Wróblowa, Lipnica Dolna i Dąbrówka. Od zachodu graniczy z woj. małopolskim, od południa z Jasłem, od północy z Jodłową, a od wschodu z Kołaczycami i Brzostkiem. Zajmuje powierzchnię 4487 ha i liczy obecnie 6558 mieszkańców.

Na dotychczasowe działania w dziedzinie ochrony środowiska na terenie gminy przemożny wpływ miały i, niestety, po trosze nadal mają takie bolączki samorządów jak ograniczenia finansowe budżetu, myślenie kadencyjne, brak woli politycznej, działanie akcyjne zamiast konsekwentnego, zakładanie stanów idealnych (i inne, np. związane z podważaniem zasadności opłat za ścieki).

W trosce o dobro mieszkańców

W 2005 r. pojawiła się pierwsza realna możliwość rozwiązania problemu oczyszczania ścieków w ramach projektu ?Poprawa czystości zlewni rzeki Wisłoki ? Etap I?, prowadzonego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, którego ...