Program ograniczania niskiej emisji w Bydgoszczy
Problem niskiej emisji dotyczy praktycznie każdego miasta czy gminy w Polsce i jest szczególnie uciążliwy w tzw. okresie grzewczym, kiedy to z domowych palenisk i lokalnych kotłowni do atmosfery przedostają się ogromne ilości zanieczyszczeń gazowych i pyłów.
Skala problemu jest tak duża i istotna, że wiele samorządów postanowiło zmierzyć się z nim i mieć w ten sposób konkretny wpływ na poprawę stanu zdrowia swoich mieszkańców.
Bydgoszcz wraz z Toruniem tworzy bydgosko-toruński obszar metropolitalny, charakteryzujący się wysoką koncentracją przemysłu i transportu samochodowego oraz intensywnym rozwojem mieszkalnictwa. Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w 2006 r. wynika, iż jakość powietrza bydgoskiej aglomeracji mieści się w klasie C, co skutkuje koniecznością utworzenia programu ochrony powietrza. Największe udziały w całkowitym ładunku pyłu (PM10) emitowanego w mieście mają emisja ze spalania paliw, a w dalszej kolejności emisja z przemysłu.
W grupie jednostek, których wielkość emisji jest najwyższa w regionie, znajdują się największe zakłady, m.in. Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, Bydgoskie Fabryki Mebli czy spółka Zachem Barwniki. Są one kontrolowane przez organy ochrony środowiska w zakresie przestrzegania wymogów wynika...