W ten sposób położone nad Bałtykiem miasto stało się prekursorem w całym regionie w zakresie energetycznego wykorzystania odpadów. Jest to pierwsza tego typu instalacja w krajach nadbałtyckich. Za dostarczenie instalacji paleniskowej, kotła oraz układu wody zasilającej odpowiadała firma Steinmüller Babcock Environment (SBENG), wówczas działająca pod nazwą Fisia Babcock Environment (FBE).

Dane techniczne

Instalacja w układzie jednoliniowym będzie przetwarzała odpady komunalny, odpady przemysłowe oraz biomasę. Wykres charakterystyki wydajności spalania (rys.) przedstawia wielkość instalacji w stosunku do mocy spalania 85 MW oraz przepustowości paliwa wynoszącej 34 Mg/h w projektowanym punkcie pracy lub 38,5 g/h w kotle MCR (maximum continuous rating). W takiej konfiguracji instalacja wytwarza ok. 20 MW energii elektrycznej oraz 60 MW energii cieplnej. Udaje się to osiągnąć przy użyciu zainstalowanej turbiny parowej z generatorem i kondensatorem ciepłowniczym oraz dzięki kondensatorowi spalin.

Proces i ustawienie

W ramach realizacji tego zlecenia firma SBENG odpowiadała za wykonanie projektu, dostawę, montaż i uruchomienie całego kotła wraz z paleniskiem rusztowym i innymi związanymi z tym instalacjami pomocniczymi. Koncepcja zakłada zastosowanie zajmującego mało miejsca kotła pionowego z dwoma ciągami pustymi i dwoma ciągami dla konwencjonalnych powierzchni grzewczych. Oczyszczanie kotła w ...