Wiosną i latem 2015 r. Fundacja Sendzimira zrealizowała pilotażowy projekt ?Łódzkie Ogrody Deszczowe ? edukacja o zrównoważonym gospodarowaniu wodą w mieście?.

Przeprowadzono serię warsztatów edukacyjnych dla mieszkańców Łodzi, podczas których uczestnicy poznawali sposoby tworzenia ogrodów deszczowych zatrzymujących wodę w krajobrazie miejskim, aby ograniczyć zagrożenie powodziami miejskimi, związanymi z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi i niewydolnością kanalizacji burzowej na terenach zurbanizowanych. Celem projektu było także zwiększenie świadomości i wiedzy mieszkańców na temat obiegu wody w mieście, znaczenia retencji oraz roli roślin w oczyszczaniu wody deszczowej z dachów budynków i innych powierzchni uszczelnionych.

Rola ogrodów deszczowych

Ogrody deszczowe ? tak potocznie nazywa się systemy biofiltracji (bioretencji) wody opadowej, czyli nasadzenia roślin w gruncie bądź pojemniku, które usuwają zanieczyszczenia z wody deszczowej spływającej z powierzchni dróg, placów i dachów. Dzięki ogrodom do kanalizacji trafia mniej wody opadowej, ponieważ zostaje ona zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie jest stopniowo infiltrowana do gruntu i odparowywana do atmosfery. Korzenie lub kłącza sadzonych w ogrodach deszczowych roślin hydrofitowych zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody, np. metale ciężkie, związki biogenne i zawiesiny. Podobną rolę odgrywa też podłoże ogrodu, dzięki odp...