W czerwcu Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizowało drugą konferencję, poświęconą wdrażaniu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jej celem było sformułowanie propozycji niezbędnych zmian w ustawie. Podczas konferencji przedstawiono projekt nowelizacji, firmowany zarówno przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, jak i Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie. Warto szerzej omówić tę propozycję, datowaną na 14 kwietnia 2003 r., korzystając z uwag i krytycznych ocen obowiązujących przepisów, prezentowanych w trakcie różnych branżowych spotkań.

Istotne nowości, proponowane w nowelizowanych przepisach, dotyczą kryteriów ustalania kosztów utrzymania kanalizacji deszczowej, będącej w posiadaniu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, zasad ustalania opłat przyłączeniowych oraz dodatkowych opłat, w przypadku niedotrzymania określonych w umowie warunków odprowadzania ścieków do kanalizacji. Ponadto propozycje zmian wiążą się z obowiązkiem właściciela nieruchomości, dotyczącym przyłączania nieruchomości do istniejącej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, w przypadku gdy istnieją techniczne możliwości świadczenia usług przez przedsiębiorstwo, oraz z wchodzeniem w życie taryf, w momencie braku zatwierdzającej uchwały rady gminy.

Co robić?

Dotychczasowe przepisy nie brały pod uwagę problemów, związanych z odprowadzaniem wód deszczowych. Stąd różne rozwiązania praktyczne. Są ...