W przypadku projektowania powłok renowacyjnych czy rekonstrukcyjnych lub nowych rur przy bezwykopowej wymianie konieczne jest wykonywanie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Pomocna w wykonywaniu takich obliczeń może być monografia1 zawierająca zalecenia dotyczące obliczania obciążeń, sił wewnętrznych, naprężeń, odkształceń oraz sprawdzania warunku utraty stateczności powłok.

Technologia utwardzanych powłok żywicznych jest obecnie najczęściej stosowaną technologią bezwykopowej odnowy przewodów kanalizacyjnych o średnicy od 50 do ponad 3000 mm. W Polsce znana jest ona również pod nazwą technologii rękawa lub po prostu CIPP (ang. „Cured-in-place-pipe”, pol. rura utwardzana na miejscu). Jej podstawą jest elastyczny „rękaw”, wykonany najczęściej z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej, który w warunkach próżniowych zostaje nasączony żywicą termoutwardzalną. Zewnętrzne pokrycie takiego rękawa stanowi zazwyczaj specjalna folia z tworzywa sztucznego (np. z poliuretanu, polietylenu lub polipropylenu), której zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie żywicy przed wypłukaniem lub zanieczyszczeniem, ale również zagwarantowanie „trudno ścieralnej i efektywnej hydraulicznie” powierzchni wewnętrznej odnawianego kanału2.
Montaż powłoki żywicznej we wnętrzu kanału odbywa się najczęściej poprzez właz istniejącej studzienki kanalizacyjnej oraz tzw....

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?