Projektowanie roślinności w zoo, cz. 2
Obecnie istnieje niewiele wiarygodnych danych opartych na obserwacji interakcji fauny i flory. Stąd też selekcja, lokalizacja czy pielęgnacja roślinności w zoo ma eksperymentalny charakter. Główne pomocne wskaźniki to preferencje żywieniowe zwierząt oraz trwałość roślin.
Preferencje żywieniowe zwierząt trzymanych w niewoli są trudne do określenia. Niekiedy mieszkańcy zoo wolą pożywienie dostarczane przez opiekunów, innym znów razem nie wzbudza ono ich zainteresowania i zjadane są świeżo posadzone rośliny (fot. 1). Zdarza się również, że zwierzę, smakując roślinę, pozostawia ją na kilka miesięcy nietkniętą, by po tym czasie kompletnie ją ogołocić. Istotną zasadą przy zagospodarowywaniu wybiegów powinno być zróżnicowanie gatunkowe roślin. Nie tylko jest ono podstawą do tworzenia dojrzałego środowiska, ale również do uniknięcia sytuacji, w której zniszczenie jednego gatunku zagraża dewastacji całej ekspozycji.
Selekcja materiału
Na dobór poszczególnych gatunków roślin ma wpływ wiele czynników. Jest to m.in. toksyczność okazów, ich smak, twardość, tempo wzrostu, dostępność, ale też możliwość zakładania gniazd, podobieństwo do gatunków występujących w naturalnym środowisku, zbieżność wymagań dotyczących wilgotności, możliwości ocieniania i osłony oraz wartości estetyczne. Co równie istotne – nowe elementy rośli...