Projektowanie zielonej infrastruktury
Projektowanie zielonej infrastruktury
Na podstawie wyników analizy teoretycznych interpretacji i praktycznych wdrożeń koncepcji zielonej infrastruktury można wskazać zasadnicze fazy procesu jej projektowania.
Główne fazy oraz zasady procesu projektowania zielonej infrastruktury w polskich uwarunkowaniach planistycznych nie zależą od skali opracowania i nie są zasadniczo różne od tych, które charakteryzują znane już procedury projektowe. Jednakże warto wspomnieć o ich specyfice i szczególnych problemach, wynikających z obecnych uwarunkowań formalnoprawnych, a także z praktyki planistycznej.
Definiowanie celów
Kwestią pozornie oczywistą, ale nie zawsze dostatecznie mocno dostrzeganą jest to, że zielona infrastruktura już istnieje, funkcjonuje i w większym lub mniejszym stopniu dostarcza korzyści. Projektowanie zielonej infrastruktury polega więc w znacznej mierze na przypisaniu poszczególnym obiektom i obszarom nowego znaczenia i nowych albo na nowo ułożonych funkcji, a następnie ewentualnym rekomendowaniu zmian w sposobie ich użytkowania i zagospodarowania. Oczywiście, nie można wykluczyć potrzeby kreowania także nowych elementów. To jednak będzie miało miejsce głównie w skalach lokalnej i miejscowej.
Ze względu na takie rozłożenie akcentów w projektowaniu zielonej infrastruktury niezwykle ważna jest faza diagnostyczna, która pozwala na ?opisanie stanu?, jego diagnozę, w ...