Promieniotwórcze skażenia wód
Zagadnienia dotyczące skażeń promieniotwórczych, i to nie tylko w odniesieniu do wód, ale także w innych dziedzinach, mają specyficzny charakter, zupełnie odmienny niż w przypadku pozostałych zagrożeń.
Za pośrednictwem zmysłów odbierających alarmujące bodźce człowiek uświadamia sobie dane zjawisko. Niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem jest zupełnie niezauważalne i dlatego mniej oczywiste. Osoba znajdująca się w zasięgu promieniowania, którego skutki mogą być nawet śmiertelne, nie odczuwa tego. Przy długotrwałym otrzymywaniu stosunkowo niewielkich dawek pierwszym objawem mogą być występujące nieraz po wielu latach nieodwracalne deterministyczne zmiany chorobowe.
Tylko nagłośnione przez środki masowego przekazu zdarzenia radiacyjne powodują chwilowy niepokój w społeczeństwie. Zdarzenie radiacyjne definiowane jest jako wydarzenie na terenie kraju lub poza jego granicami, związane z materiałem jądrowym, źródłem promieniowania jonizującego, odpadem promieniotwórczym lub innymi substancjami promieniotwórczymi, powodujące lub mogące powodować zagrożenie radiacyjne, stwarzające możliwość przekroczenia wartości granicznych dawek promieniowania jonizującego określonych w obowiązujących przepisach, a więc wymagające podjęcia pilnych działań w celu ochrony ludności. Taka sytuacja miała miejsce m.in. po eksplozji w Czarnobylu w 1986 r. oraz dwa lata temu po awarii w Fukushimie.
Do najważniejszych działań, mających na celu zapob...