Wydarzenia ostatnich czasów – rosnące ceny nośników energii, coraz większe dążenie do niezależności energetycznej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz wizja wyczerpywania się kopalnych nośników energii – wpłynęły na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii.

Po otrzymaniu Tytułu D. Chwieduk powiedziała: – Jestem bardzo zaszczycona przyznaniem nagrody. Traktuję to nie tylko jako wyróżnienie mojej osoby, ale również jako uznanie dla dynamicznie rozwijającej się krajowej energetyki słonecznej.

Niezbędna jest szeroka edukacja, mająca na celu promocję możliwości i technologii wykorzystania tych źródeł do produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz biopaliw. Wiele osób z entuzjazmem i pasją zaangażowało się w te działania i wywarło znaczący wpływ na rozwój tej branży w skali ogólnokrajowej.
Redakcja miesięcznika „Czysta Energia” w 2004 r. ustanowiła Tytuł „Promotor Energetyki Odnawialnej” i postanowiła uhonorować nim każdego roku jedną, wskazaną przez kapitułę, osobę lub instytucję.
W tym roku decyzją kapituły pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, pierwszego laureata nagrody, ten zaszczytny tytuł przyznano dr inż. Dorocie Chwieduk, przewodniczącej działającego od 1994 r. Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej – ISES.
Dzięki jej działalności i pasji kolektory słoneczne zostały zainstalowane na dachach zarówno wielu domów prywatnych, jak i instytucji. Jej zaangażowanie w edukację i promocję energetyki słonecznej – objawiające się m.in. organizacją seminariów i publikacjami książkowymi dla dzieci i młodzieży w szkołach na różnym szczeblu kształcenia – miało znaczący wpływ na uzyskanie wiedzy na temat energetyki słonecznej i jej wpływu na poszanowanie praw środowiska i człowieka. W dorobku naukowym laureatki jest ponad 180 publikacji z zakresu energetyki słonecznej i budownictwa niskoenergetycznego, o charakterze popularnym, technicznym i naukowym.

Od lewej: Józef Racki, Urszula Wojciechowska, i Dorota Chwieduk

Uroczystego wręczenia dyplomu i statuetki dokonali podczas Gali towarzyszącej X Jubileuszowemu Międzynarodowemu Zjazdowi Ekologicznemu Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna „Czystej Energii” oraz Józef Racki, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
(uw)