W poprzednich artykułach przybliżyłem powody wprowadzenia wytycznych oraz kierunki działania Komisji Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska.
W Europie jednym z podstawowych aktów wydanych przez Komisję Unii o zagospodarowaniu odpadów opakowaniowych była Dyrektywa 94/62.
We wszystkich krajach członkowskich wytyczne zostały wdrożone, w niektórych nawet przed wejściem w życie Dyrektywy, które później znowelizowały swoje prawo dostosowując je do wymogów tychże Dyrektywy.
Motorem tych poczynań były organizacje pozarządowe, samorząd terytorialny oraz coraz większa świadomość społeczna mieszkańców, którzy nie chcą mieszkać na przykład w bliskiej obecności składowisk odpadów.
W chwili obecnej, ze względu złożenia akcesu przystąpienia do Unii, Polski Rząd znowelizował prawodawstwo polskie w dziedzinie ochrony środowiska pod kątem wytycznych Komisji Unii Europejskiej.
Powstały nowe akty prawne, między innymi:
  • Prawo ochrony środowiska,
  • Ustawa o odpadach,
  • Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych,
  • Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.

Ostatnia z ustaw jest polską odmianą rozwiania ekonomicznego...