W nawiązaniu do publikacji kolejnych wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii warto zasygnalizować ważniejsze zagadnienia dotyczące rozwoju OZE w Polsce.

W przypadku projektowanego w ustawie systemu aukcji trzeba zastanowić się nad wprowadzeniem dodatkowego podziału aukcji przeprowadzanych przez prezesa URE ze względu na technologię wykorzystywaną przez daną instalację odnawialnego źródła energii (dalej: OZE). W procesie ustalania stopnia wsparcia poszczególnych technologii powinno się uwzględniać opinię OSP, podobnie jak w przypadku zapisów art. 79 ust. 2 pkt 3 projektu. Zgodnie z projektem, są aukcje organizowane praktycznie dla dwóch rodzajów źródeł, tj. poniżej i powyżej 1 MW, bez względu na technologię wytwarzania. Takie podejście (?tylko najniższa cena?) spowoduje, że koszty zakupu handlowego energii elektrycznej z OZE wyłonionych w ramach aukcji będą najniższe, ale bez sprawdzenia, czy całkowite koszty zakupu energii z tych źródeł (czyli ponoszone przez odbiorców energii) nie okażą się jednak wyższe, z uwagi na koszty systemowe, związane np. z zapewnieniem wymaganych parametrów jakości i niezawodności dostarczanej energii.

Zastrzeżenia i obawy

Proponowane przepisy mogą silnie ograniczyć rozwój technologii wykorzystujących promieniowanie słoneczne, które przy przyjęciu odpowiedniego udziału mocy zainstalowanej w całości wytwarzania, korzystnie wpływałyby na możliwości bilansowe KSE. Podo...