Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r. została już dwukrotnie znowelizowana, a wg informacji płynących z Ministerstwa Energii na początku przyszłego roku należy się spodziewać kolejnej nowelizacji.

Tekst tej ustawy nigdy nie należał do kategorii łatwych lektur, niezależnie od przygotowania zawodowego i wiedzy czytelnika. Nowelizacja ustawy z 22 czerwca 2016 r. ? zapowiadana pierwotnie jako techniczne doprecyzowanie pewnych zapisów ? de facto wywróciła ?do góry nogami? zapisany we wcześniejszej wersji system taryf gwarantowanych, zastępując go nowym systemem ?opustów?. Moje doświadczenie, wynikające z licznych rozmów z indywidualnymi inwestorami, wykazuje, iż system ten nie jest dla nich do końca zrozumiały. Dlatego postaram się w tym artykule przybliżyć podstawowe zagadnienia dotyczące prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, bazując na ustawowych definicjach i zapisach, a także stosownie je komentując. Zacznijmy więc od samego początku.

Definicje:

Prosument ? to odbiorca końcowy, dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej i wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W definicji tej należy zwrócić uwagę na zakup energii elektrycznej w oparciu o umowę kompleksową oraz na koniecz...