Przebieg konkursu dla gmin
III edycja konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce rozpoczęła się 1 października 2008 r., a zakończy się w połowie kwietnia uroczystą galą w Warszawie, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu oraz będą wręczone nagrody zwycięzcom.
W obecnej edycji Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) postawiła na bezpośrednie dotarcie z informacją o zasadach udziału w konkursie do wszystkich gmin w Polsce oraz starostw powiatowych. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie otrzymali pocztą w grudniu 2008 r. pakiet informacyjny na temat konkursu. Novum wprowadzonym od III edycji jest możliwość zgłaszania przez gminy do konkursu wybranych przedsięwzięć energooszczędnych za pośrednictwem systemu on-line, dostępnego na stronie www.kape.gov.pl/konkursdlagmin. Na nowo powstałej podstronie internetowej można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o aktualnej edycji i laureatach poprzednich, regulamin, dokumenty zgłoszeniowe itp.
Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu zwycięskie gminy otrzymają nagrody regulaminowe (10 000 zł każda ) w trzech kategoriach:
· gmina do 30 000 mieszkańców,
· gmina powyżej 30 000 mieszkańców do 100 000 mieszkańców,
· gmina powyżej 100 000 mieszkańców.
Oprócz nagród finansowych na zwycięzców czekają nagrody specjalne, m.in. nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Rockwool Polska, oraz wyjazdy studyjne do Danii i Wielkiej Brytanii, które zostaną sfinansowane przez ambasady obu państw.
Konkurs ocenia (w stosunku do dwóch lat poprzednich) osiągnięte w 2008 r. oszczędności energii uzyskane w budynkach użyteczności publicznej oraz w wyniku zrealizowanych przedsięwzięć na rzecz społeczności lokalnej (np. energooszczędne oświetlenie uliczne, modernizacja systemu ciepłowniczego).
W konkursie nieodpłatnie mogą wziąć udział: gminy wiejskie, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, a także miasta na prawach powiatu.
Zainteresowane gminy najpóźniej do 8 stycznia 2009 r. powinny przesłać do sekretariatu konkursu wypełnioną kartę uczestnictwa. Wysłanie jej stanowi podstawę do dalszych kroków, tj. zgłoszenia się on-line i wysłania najpóźniej do 13 lutego 2009 r. (do sekretariatu konkursu) raportu końcowego, wygenerowanego przez internetowy system zgłoszeniowy (forma karty zgłoszeniowej). Do 31 marca 2009 r. jury dokona oceny złożonych dokumentów przez gminy oraz wyłoni zwycięzców.
Patronat honorowy nad konkursem objęli minister gospodarki, minister środowiska, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Ambasada Królestwa Danii w Polsce, ambasada brytyjska oraz Związek Miast Polskich.
Realizacja Konkursu jest możliwa dzięki: Rockwool Polska (główny partner), Ministerstwu Gospodarki, Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz Stowarzyszeniu Polskich Energetyków.
(ua)