W czasie przechowywania zrębków, zwłaszcza długotrwałego, mogą w nich zachodzić zmiany temperatury, wilgotności i gęstości drewna oraz wystąpić procesy fermentacyjne i zagrzybienie. Może również wzrosnąć zagrożenie pożarowe – aż do wystąpienia samozapłonu. Sposób przechowywania może znacznie wpłynąć na opłacalność wykorzystania zrębków.

Zrębki przechowywane pod zadaszeniem

Przechowywanie zrębków należy rozpatrywać z dwóch punktów widzenia: dostawcy i użytkownika. Dostawca to przedsiębiorstwo produkujące lub skupujące zrębki w celu ich sprzedaży użytkownikom, który może, ale nie musi, mieć składowisko zrębków. Gdy go nie ma, manipulacyjne ilości zrębków, skupowane przez dostawcę, umieszczane są często w zamkniętych zasobnikach (silosach) o pojemnościach 750 – 1500 m3 usypowych, umieszczonych systemem bateryjnym – jeden obok drugiego. Sumaryczna pojemność zasobników powinna mieć cechy buforowe – zabezpieczające płynność załadunku zrębków do użytkownika. Czas przechowywania zrębków w takich warunkach zwykle nie przekracza tygodnia, a jedynym problemem z tym związanym jest zasklepianie się zrębków w zasobniku, utrudniające ich wyładowywanie.
Duże ilości zrębków zarówno u dostawcy, jak i u użytkownika przechowywane są zwykle przez okres od kilku miesięcy (zrębki przemysłowe) do roku lub dwóc...