Na zakończonej 11 grudnia konferencji klimatycznej w Durbanie sprawdziła się strategia Unii Europejskiej.

Pierwszy okres realizacji zobowiązań wynikających z protokołu z Kioto dobiega końca w 2012 r. Unia Europejska jednoznacznie stwierdziła, że w drugi okres wypełniania zobowiązań zaangażuje się wyłącznie pod tym warunkiem, że na konferencji w Durbanie zatwierdzony zostanie plan działania na rzecz porozumienia, które po raz pierwszy będzie prawnie wiążące dla wszystkich krajów.
 
Plan działań
Na konferencji w Durbanie uzgodniono taki plan działania. Nowy system prawny musi zostać opracowany do 2015 r. i wejść w życie od 2020 r. powinien też być bardziej ambitny od obecnie funkcjonującego.
Na konferencji w Durbanie Unia Europejska dzięki jednomyślnemu i twardemu stanowisku osiągnęła to, co wydawało się niemożliwe. Wywarliśmy nacisk na kraje emitujące najwięcej dwutlenku węgla. Udowodniliśmy tym, którzy sądzili, że przestraszymy się Chin i Indii. Musieliśmy walczyć do ostatniej chwili, ale udało nam się po raz pierwszy zjednoczyć wszystkie kraje i przekonać je do wspólnego, prawdziwie globalnego systemu prawnego, stworzonego z myślą o ograniczeniu emisji.
 
Prawda jest taka, że to UE odegrała wiodącą rolę w Durbanie i również w przyszłości będziemy dumni z pozycji lidera. Kiedy Unia podejmuje działania, podążają za nią inni, czasem...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?