Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka
Jakość środowiska przyrodniczego może bezpośrednio wpływać na ocenę, czy zapewnione zostały gwarancje prawne dotyczące ochrony praw człowieka, wynikające z Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. A przecież każdy hałas wyraźnie wpływa na zdrowie i jakość życia ludzi oraz możliwość korzystania z własności.
Zagadnienie to zostało już zasygnalizowane w poprzednim wydaniu ?Przeglądu Komunalnego? (PK 4/2013). Kwestie te są przedmiotem ochrony zgodnie z art. 8 Konwencji, obejmującym prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji, normującego ochronę własności. Co jednak istotne, przedmiotem ochrony na gruncie Konwencji jest właściwy stan środowiska w takim zakresie, w jakim rzeczywiście oddziałuje on na ludzi, życie prywatne lub ich mienie.
Powinności władz publicznych
Konwencja nie dotyczy środowiska przyrodniczego jako takiego, nie można więc wnosić naruszenia praw z uwagi na subiektywne poczucie, że nie jest ono chronione, jeżeli nie wykazano lub nie uprawdopodobniono w wystarczającym stopniu związku przyczynowego między pogorszeniem stanu środowiska a negatywnym oddziaływaniem na chronione prawa lub wolności. Na takie rozumienie Konwencji wyraźnie wskazał (choć przy jednym zdaniu odrębnym) Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w sprawie Kyrtatos przeciwko Grecji (skarga nr 41666/98, wyrok z 22 maja 2003 r.).
Ochro...