Wraz z końcem 2012 r. wygasło wsparcie kogeneracji, oparte na żółtych i czerwonych certyfikatach. Ponad rok czekaliśmy na jej prolongatę. Wreszcie 24 stycznia br. Sejm przyjął nowelizację Prawa energetycznego, przedłużającą do końca 2018 r. system wsparcia kogeneracji.

Kogeneracja to produkcja ciepła i energii w jednym procesie technologicznym ? tzw. skojarzeniu. To najbardziej efektywna technologia wytwarzania ciepła systemowego. Parlament Europejski już w 2004 r. uchwalił dyrektywę w sprawie wspierania kogeneracji, wskazując, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego jest nawet o 30% wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w ciepłowni. A mniejsze zużycie paliwa to nie tylko zaoszczędzone miliony ton węgla rocznie, ale także znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków chemicznych. W dłuższym okresie to także perspektywa niższych cen ciepła systemowego dla jego odbiorców.

Przywrócone żółte i czerwone certyfikaty to element systemu wsparcia dla wysoko sprawnej kogeneracji. W dotychczas obowiązującym porządku prawnym system został ustalony na pięć lat ? od 2007 r. do końca 2012 r. Miał zostać przedłużony na kolejne lata, ale obecnie, aby mógł skutecznie zadziałać, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej (KE), która zwleka z jej wydaniem.

W kręgu zagadnień prawnych

Aktualnie trwa procedura tzw. not...