Przedsiębiorstwa wod-kan a odnawialne źródła energii
Ustawa z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii wprowadza istotne zmiany w systemie wsparcia dla instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych.
Najważniejsza z wprowadzonych przez Ustawę z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: u.o.z.e.) zmian to uznanie osadów ściekowych za biomasę (art. 2 pkt 3 u.o.z.e.). W związku z tym możliwe jest z jednej strony bezpośrednie spalanie tego typu pozostałości po oczyszczaniu ścieków, z drugiej zaś wytwarzanie z nich biogazu, który także uznaje się za odnawialne źródło energii (OZE). Pozwala to przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu (dalej: p.w.k.) zarówno na budowę instalacji bezpośrednio służących do spalania biomasy, jak i biogazowych. Inwestycje te mogą z kolei pomóc w rozwiązaniu problemu wynikającego z zakazu składowania odpadów ściekowych o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg, a także doprowadzić do redukcji kosztów ponoszonych w związku z zakupem energii elektrycznej. W niektórych przypadkach zastosowanie tego typu rozwiązań może zaś nawet spowodować uniezależnienie się p.w.k. od zewnętrznych źródeł energii.
Ustawa przewiduje także zasadnicze zmiany w systemie wsparcia producentów tzw. zielonej energii. Na jej mocy ma bowiem zacząć funkcjonować (zastępujący działający do tej pory system zielonych certyfikatów) system aukcyjny. Ma on obejmować obligatoryjnie wszystkie nowo powstające instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych, obejmie...