Komory fermentacji stanowią centralny element każdej biogazowni. Na wybór technologii ma wpływ szereg czynników, z których najważniejszy jest rodzaj oraz skład substratów wejściowych.
Wyboru technologii fermentacji dokonuje się, biorąc m.in. pod uwagę wielkość planowanej instalacji oraz sposób magazynowania i buforowania biogazu. Najistotniejszą rolę odgrywa jednak rodzaj oraz skład substratów, a w szczególności: zawartość suchej masy i suchej masy organicznej, dynamika rozkładu substratów oraz ilość substancji mogących powodować potencjalne uszkodzenia i utrudnienia pracy instalacji (np. pomp, mieszadeł).
Warunki procesu fermentacji
W celu zapewnienia przebiegu procesu fermentacji potrzebne są odpowiednie warunki, które muszą być spełnione niezależnie od wyboru technologii.
Komory fermentacji mogą pracować w różnych temperaturach. Obok najpowszechniej stosowanej fermentacji mezofilnej (przedział temperatur od 32 do 42°C) coraz częściej eksploatuje się komory fermentacji w przedziale temperatur termofilnych (od 50 do 57°C)1. Z uwagi na znikomą efektywność procesu eksploatacja w temperaturze psychrofilnej (< 25°C) nie znalazła zastosowania. Pomimo iż fermentacja jest procesem egzotermicznym, komory fermentacji muszą być wyposażone w odpowiednie instalacje, zapewniające temperatury ich pracy. Są to z...