Nadrzędnym celem polityki państwa w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami jest zapobieganie ich powstawaniu, odzyskiwanie surowców, ponowne wykorzystywanie oraz bezpieczne dla środowiska unieszkodliwienie odpadów niewykorzystanych1.

Szczególnie trudnym problemem jest kontrola przepływu i unieszkodliwianie odpadów zaliczanych do niebezpiecznych, w tym zużytych i przeterminowanych akumulatorów i baterii1.

Przepisy unijne
Postępowanie z ogniwami galwanicznymi w krajach Unii Europejskiej prowadzone jest w oparciu o postanowienia dyrektywy 91/157/EEC2, znowelizowanej dyrektywą 98/101/EC3. Uzupełniający charakter ma dyrektywa 93/86/EEC, dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę 91/157/EEC4. Dodatkowe informacje dotyczące podstaw prawnych regulujących obrót akumulatorów i baterii m.in. w USA i Kanadzie można znaleźć m.in. w „The Mercury-Containing and Rechargeable Battery Management Act (Public Law 104-142, 104th Congress)”5.
Celem nadrzędnym dyrektywy 91/157/EEC jest ujednolicenie przepisów państw UE dotyczących produkcji, odzysku i kontrolowanej likwidacji zużytych akumulatorów i baterii. Przepisy dyrektywy odnoszą się do wprowadzonych na rynek od 18 września 1992 r. akumulatorów i baterii zawierających powyżej 25 mg rtęci (za wyjątkiem baterii cynkowo-manganowych z elektrolitem alkalicznym) oraz akumulatorów i baterii zawierających powyżej 0,4% wag. oł...