W państwach członkowskich Unii Europejskiej selektywna zbiórka akumulatorów i baterii małogabarytowych opiera się na różnych rozwiązaniach prawnych. Doprowadziło to do opracowania różnych systemów organizacyjnych i logistycznych.

Systemy takie działają już z powodzeniem w 12 państwach UE (Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwecji i we Włoszech), a w trzech krajach aktualnie powstają (Grecji, Hiszpanii i na Węgrzech).
Przyjęty w danym kraju system prawny w dużej mierze determinuje formy „samoorganizowania się” przedsiębiorców objętych obowiązkiem zapewnienia selektywnego gromadzenia, odzysku i recyklingu zużytych ogniw galwanicznych oraz sam sposób prowadzenia zbiórki. W krajach, w których istnieje obowiązek rejestracji wszystkich podmiotów wprowadzających elektrochemiczne źródła prądu do obrotu, a zbiórką zajmuje się praktycznie jedna organizacja odzysku (Bebat – Belgia, Ekobat – Czechy, Stibat – Holandia, Ecopillas – Portugalia), w bardzo krótkim czasie do systemu odzysku przystąpiła zdecydowana większość przedsiębiorców. Brak konkurencji na tym polu skutkuje jednakże stosunkowo wysokimi stawkami opłat pobieranych przez te organizacje. W Polsce przedsiębiorca zobowiązany jest do osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu, określonych w odpowiednich aktach prawnych. Na mocy zawartej umowy obowiązek ten może przekazać jednej z wielu organizacji od...