Ochrona i pielęgnacja dużych drzew podczas ich przesadzania wymaga wiele pracy i wysiłku. Następstwa tych działań zależą nie tylko od tego, jak długo będą odczuwalne skutki szoku poprzesadzeniowego, ale także od tego, w jakim stopniu drzewo zostało okaleczone.

Niezależnie od metody przesadzania należy przygotować drzewo, zarówno z bryłą korzeniową jak, i bez, wykopać nowy dół, następnie wyjąć, przetransportować, posadzić roślinę w nowym miejscu, zapewnić stabilizację, zabezpieczyć oraz pielęgnować po przesadzeniu.
 
Przygotowanie drzewa
Przygotowanie do przesadzenia dużego drzewa z bryłą korzeniową polega na umożliwieniu jak najszybszej regeneracji utraconych korzeni. Za najkorzystniejszy termin do ich redukcji i regeneracji uważa się początek okresu wegetacyjnego. Przygotowanie bryły polega na wykopaniu wokół niej rowu o szerokości ok. 20 cm i głębokości odpowiadającej zasięgowi korzeni. W warunkach miejskich głębokość dołu na ogół nie przekracza 60 (lub 80) cm. Zewnętrzna ścianka rowu staje się przedziałem przesadzanej bryły, a jej brzegi określają jej średnicę. Następnie ostrym sekatorem obcina się wszystkie korzenie. Należy także spryskać obcięte korzenie środkami ukorzeniającymi, które stymulują regenerację. Rów wypełnia się urodzajną ziemią i systematycznie podlewa. W niektórych miejscach, którym towarzyszy przeciąg czy dysze wietrzne, drzewa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?