Odbarwienie liści kasztanowców wywołane żerowaniem gąsienic motyla Cameraria ohridella wywołało społeczne poruszenie zarówno wśród specjalistów, jak i osób niezajmujących się na co dzień ochroną roślin. Dzięki temu w celu walki z tym szkodnikiem opracowano kilka interesujących metod, które nie wpływają negatywnie na stan drzew i ich dalszy rozwój.

Szrotówek atakuje głównie kasztanowca białego (zwyczajnego), który w naturze występuje na terenach górzystych, kamienistych i przepuszczalnych, gdzie często mają miejsce obfite opady. Dwie najważniejsze cechy decydujące o kondycji tego drzewa to przepuszczalność (a więc natlenienie podłoża) oraz wilgotność. Są to czynniki odpowiedzialne za zły stan tych roślin w miastach. Masowe pojawienie się szrotówka stanowi zatem apogeum niekorzystnych warunków, występujących w środowisku miejskim (obok czynników glebowych, klimatycznych oraz choroby grzybowej znanej pod nazwą czekoladowa plamistość liści).
 
Broń zapachowa
W styczniowym numerze „Zieleni Miejskiej” z 2007 r. prof. Tadeusz Baranowski zaapelował o zabezpieczenie kasztanowców przed „ochroniarzami”, których działalność polega na szkodliwym nawiercaniu drzew i wstrzykiwaniu do ich pni trucizny. Natomiast w numerze 5/2009 r. profesor przedstawił inną metodę, któ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?