Cz. I

Czy zawsze wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania niezbędnego zezwolenia? Jakie są obowiązujące regulacje w tym zakresie?

Przypomnijmy kluczowe przepisy. Zgodnie z art. 83 ustawy o ochronie przyrody, usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez właściwy organ na wniosek posiadacza nieruchomości. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien określać m.in. przyczynę zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu. Nie jest jednak jasne, w jakim stopniu wnioskodawca powinien samodzielnie uzasadnić ów zamiar. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, iż mamy do czynienia z tzw. decyzją uznaniową. Nie budzi to raczej sporów ani w orzecznictwie, ani w doktrynie. To przede wszystkim organ ocenia, czy drzewo można wyciąć ? czyli odstąpić od ustawowej zasady ochrony drzew.

Co podlega uznaniu?

Z uwagi na dość ogólne sformułowania należy jednakże dokonać starannej wykładni przepisów ? nie tylko ustawy o ochronie przyrody. Uznaniu podlega przede wszystkim zasadność uwzględnienia wniosku o zezwolenie na usunięcie drzewa w całości lub w części, o ile, oczywiście, dotyczy to więcej niż jednego drzewa. Uznaniu podlega również ustalenie potencjalnego wpływu na obszar Natura 2000 (art. 96 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji w środowisku mówi o ?uznaniu?). W rzeczywistości chodzi tu jednak jedynie o ocenę stanu faktycznego, co jest zagadnieniem odrę...