Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego 18 listopada br. zorganizował konferencję pt. „Design w przestrzeni publicznej”, skierowaną do urzędników, firm projektowym, architektów, studentów i wszystkich tych, dla których ważna jest nie tylko przestrzeń publiczna, ale przede wszystkim człowiek w niej egzystujący. Ludzie w odpowiednio zaprojektowanym otoczeniu powinni czuć się dobrze i swobodnie. Istotne jest też zrozumienie nowoczesnych funkcji przestrzeni publicznej oraz jej roli w walce z barierami architektonicznymi i wykluczeniem społecznym. Postrzeganie planowania i urbanistyki ewoluuje, o czym przekonywali prelegenci w wygłaszanych referatach, które przede wszystkim miały na celu zwrócenie uwagi na rolę publicznych terenów miasta, ich wartość przestrzenną, złożoność, a także wyjątkowość. Podczas konferencji nie tylko omówiono kwestię identyfikacji wizualnej miast, ale też rolę znaków i marek regionu, które są elementami rozpoznawalnymi przez mieszkańców i zwiedzających. Temat ten w swoim wystąpieniu poruszyła prof. Janina Kopietz-Unger, która zaprezentowała przykłady z Niemiec. Stworzenie przez naszego zachodniego sąsiada tzw. marek regionu i rewitalizacja zagłębia Ruhry okazały się doskonałymi sposobami na wypromowanie postindustrialnej przestrzeni jako produktu turystycznego, który przycią...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?