Liczne inwestycje przed stwierdzeniem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego muszą zostać zweryfikowane z perspektywy terminologicznej. Często jest to problematyczny etap, wymagający analizy na pograniczu sfery prawnej i technicznej. Wywiera on jednak znaczący wpływ na dalsze etapy. Przykładem jest kwalifikacja inwestycji, która polega na „przesunięciu” przy tym samym budynku schodów zewnętrznych z jednego miejsca w inne. Można rozważać, czy jest to rozbudowa, czy przebudowa.
Przy okazji stwierdzenia w danym przypadku przebudowy należy wykazać, że w wyniku wykonania danych robót dojdzie do zmiany parametrów technicznych (ciężar konstrukcji, odporność przeciwpożarowa) bądź użytkowych (liczba pomieszczeń, dach, okna, schody) budynku.

Przebudowa a rozbudowa

Do kategorii przebudowy mogą być bowiem zakwalifikowane tylko takie prace powodujące zmianę parametrów techniczno-użytkowych, co do których organowi udało się wykazać w postępowaniu wyjaśniającym, że ingerują one w układ obciążeń w sposób wymagający konstruowania struktury nośnej obiektu na nowo, tak jak dzieje się to podczas budowy nowego obiektu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 9 września 2020 r., sygn. akt II SA/Gd 239/20, Legalis). Natomiast z rozbudową mamy do czynienia w przypadku zmiany, innych poza wysokością, charakterystycznych parametr...