Zgodnie z systemem gospodarowania odpadami, gminy są zobowiązane do organizacji przetargów na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przetargi były organizowane w sposób zapewniający maksymalizację korzyści wynikających z konkurencyjnych procedur.

Świadczenie usług odbioru i transportu odpadów komunalnych nie należy do usług o szczególnie skomplikowanym charakterze. Mieszkańcy zostawiają odpady w wyznaczonych miejscach (zazwyczaj przed nieruchomością lub w altanach), a firma wywozowa odbiera odpady z określoną częstotliwością i zawozi je do wyznaczonej instalacji.

Korzyści skali

Jak wskazuje raport opracowany przez OECD1, jeżeli odpady są odbierane z nieruchomości położonych blisko siebie (np. na tej samej ulicy), średni koszt świadczenia usług odbioru znacząco spada, gdyż maleją koszty transportu (korzyści wynikające z gęstości zabudowy).Firmy realizujące kontrakty i odbierające odpady z nieruchomości położonych blisko siebie będą miały przewagę w zakresie kosztów nad firmami obsługującymi sektory o małej gęstości zaludnienia, gdyż te będą zmuszone pokonać większy dystans, aby odebrać odpady. W tym kontekście, jak wynika z konkluzji raportu OECD, zakres geograficzny sektora odpadowego powinien być tak ukształtowany, aby zapewnić korzyści skali, natomiast sektory nie powinny być zbyt duże, aby nie uniemożliwiać mniejszym firmom udziału w przetargu.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?