Rynek technicznych usług komunalnych w Polsce rozwija się dynamicznie. Rośnie również stopa zwrotu z inwestycji, a menedżerowie z tego sektora z optymizmem patrzą w przyszłość. Wszystko wskazuje więc na to, że pomimo rozlicznych barier rozwojowych rynek ten czekają dobre lata.

W ramach realizowanego wśród przedsiębiorstw komunalnych badania1 dokonano diagnozy samooceny kondycji przedsiębiorstw świadczących techniczne usługi komunalne zarówno w całej Polsce, jak i tylko w Wielkopolsce oraz zidentyfikowano sposoby organizacji świadczenia tych usług przez jednostki samorządu terytorialnego i przewidywane zmiany w tym zakresie.

Na potrzeby realizowanego projektu badawczego ?usługi komunalne? zdefiniowane zostały jako usługi o charakterze technicznym, nakierowane na zaspokajanie zbiorowych potrzeb społeczności pod względem: dostawy wody i odbioru ścieków; publicznej komunikacji zbiorowej (miejskiej, gminnej itp.); dostawy energii elektrycznej; dostawy ciepła; zagospodarowania odpadów, ich segregacji i unieszkodliwiania; zarządzania i eksploatacji komunalnych (gminnych) zasobów mieszkaniowych; działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni publicznej; zarządzania i utrzymania dróg miejskich/gminnych; działalności związanej z wyszukiwaniem miejsc pracy i zatrudnianiem pracowników.

Polska na tle Unii

W dostępnych statystykach i publi...