Doskonałym instrumentem finansowania, który sprawdza się nie tylko w sektorze prywatnym, ale także w sektorze komunalnym, jest leasing. Bez względu na jego rodzaj umożliwia on korzystanie z określonego dobra bez konieczności jego zakupu.

Spółki komunalne i inne podmioty sektora komunalnego, podobnie jak przedsiębiorcy, mogą być klientami firm leasingowych. Co więcej, sektor publiczny coraz częściej korzysta z tej formy finansowania. Świadczy o tym rosnąca liczba przetargów, ogłaszanych przez te instytucje w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych? Również firmy leasingowe coraz chętniej biorą udział w takich przetargach.

Sposób na finansowanie przedsięwzięć

Leasing to umowny stosunek cywilnoprawny, w ramach którego jedna ze stron umowy (nazywana finansującym lub leasingodawcą) przekazuje drugiej stronie (nazywanej korzystającym lub leasingobiorcą) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien okres w zamian za ustalone raty leasingowe. Umowa leasingu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym, trzeba jednak pamiętać, że dla celów podatkowych definicja leasingu została rozszerzona o wartości niematerialne i prawne (a Kodeks cywilny posługuje się pojęciem rzeczy, którymi mogą być jedynie przedmioty materialne). Pod rygorem nieważności umowa leasingu musi być zawarta w formie pisemnej. Jeśli chodzi o formę umowy, szczególne wymogi obowiązują w przypadku umów leasingu, których przedmiotem są nieruc...