Jeśli gala – to tylko w doborowym towarzystwie. A trzeba przyznać, że na tegoroczną Galę Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, podobnie jak w minionych latach, przybył prawdziwy kwiat branży związanej z szeroko pojmowaną ochroną środowiska i gospodarką komunalną. A jeśli już świętować, to najlepiej w obiekcie o wieloletniej tradycji. Funkcję tę spełniła historyczna Iglica na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w tym roku obchodzą 90. rocznicę swojego istnienia.
W wigilię Targów POLEKO uhonorowano tych, którzy mają realny wpływ na kształt ochrony środowiska w Polsce. Wręczanie prestiżowych nagród stało się już wieloletnią tradycją tego uroczystego wieczoru. W tym roku, w związku z 20-leciem miesięcznika „Przegląd Komunalny”, nie można było zapomnieć o tych, którzy są związani z czasopismem najdłużej. Jako pierwszego na scenę zaproszono Leszka Wołowca, kierownika Biura Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki. To właśnie ten Związek jest jednostką, która najdłużej prenumeruje „Przegląd Komunalny”. Zaraz za nim w świetle reflektorów pojawił się przedstawiciel firmy – reklamodawcy, któremu miesięcznik zawdzięcza najwięcej. Był to Zbigniew Bruszewski, prezes firmy ESE, znanej dotychczas jako OTTO Polska. „Wielką trójkę” dopełnił prof. dr hab. Krzysztof Kasprzak, osoba, która tworzyła „Przegląd Komunalny” od samego początku i od lat wspiera redakcję swoją wiedzą i doświadczeniem. Wszyscy wyróżnieni otrzymali tablety (fot. 1).
Dalsza część uroczystości przebiegała w formule znanej uczestnikom Gali od lat. Kolejnym punktem programu było bowiem wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez poszczególne wydawnictwa Abrysu. Jako pierwsze rozdano nagrody w Konkursie „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był fundatorem pierwszego Pucharu. Chyba mało kto z zebranych na widowni gości był zaskoczony ogłoszonym laureatem, bowiem Puchar otrzymała spółka „Beskid” z Żywca. Nagrodę z rąk Janusza Topolskiego, dyrektora Biura NFOŚiGW, odebrał Jerzy Starypan, prezes Zarządu spółki (fot. 2).
Przy wtórze fanfar na scenie pojawili się reprezentanci kolejnego zdobywcy Pucharu Recyklingu – Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku – tym razem ufundowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. Byli to Piotr Urban, burmistrz Leżajska, i Stanisław Żołyniak, prezes Zarządu zwycięskiej spółki. Puchar wręczyła Jolanta Kolasińska z Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa w resorcie infrastruktury (fot. 3).
Sponsorem trzeciego Pucharu był Związek Miast Polskich. Trafił on do rąk Witolda Szczudłowskiego, dyrektora biura Związku Gmin Karkonoskich z Mysłakowic. Ponieważ zabrakło na Gali przedstawiciela ZMP, nagrodę wręczyła Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys, redaktor naczelna „Przeglądu Komunalnego” (fot. 4).
Natomiast Puchar Recyklingu, który ufundowała Polska Izba Ekologii, otrzymał Zakład Utylizacji Odpadów z Elbląga. Grzegorz Pasieka, prezes PIE, przekazał nagrodę dyrektorowi Zakładu – Marianowi Wojtkowskiemu (fot. 5).
Najwyższym uznaniem w Konkursie o Puchar Recyklingu cieszy się zdobywca tytułu „Tygrysa Recyklingu”, bowiem można go przyznać jedynie podmiotowi, który był nominowany w kolejnych trzech edycjach Konkursu. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale Związkowi Gmin Karkonoskich z Mysłakowic. Po raz wtóry na scenie pojawił się Witold Szczudłowski, a statuetkę Tygrysa wręczyła mu redaktor naczelna „Przeglądu Komunalnego” (fot. 6).
W tym miejscu należy dodać, iż wszyscy laureaci Pucharów Recyklingu oraz zdobywca tytułu „Tygrysa Recyklingu” otrzymali dodatkowo nagrody finansowe od NFOŚiGW, w wysokości 10 i 20 tys. zł. Pozostali finaliści tegorocznej edycji Konkursu odebrali dyplomy i statuetki na uroczystym finale, który odbył się pierwszego dnia Targów POLEKO (więcej czytaj na s. VIII).
Tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej jest przyznawany przez redakcję miesięcznika „Czysta Energia” już od siedmiu lat. W tym roku również nie zabrakło wyróżnienia osoby, która swoją aktywnością przyczynia się do wdrożenia rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i propaguje postawy mające wpływ na rozwój tego sektora w skali ogólnokrajowej. Dyplom i statuetka trafiły do rąk prof. dr. hab. inż. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej. Profesor przyjął gratulacje od Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, oraz Urszuli Wojciechowskiej, redaktor naczelnej „Czystej Energii” (fot. 7).
W tym roku po raz pierwszy miesięcznik „Ecomanager” zorganizował konkurs pt. „Ekoodpowiedzialni w biznesie”, który ma na celu nagrodzenie przedsiębiorstw wykazujących się wyjątkową aktywnością inwestycyjną, informacyjną i edukacyjną w zakresie ochrony środowiska. Uroczysta Gala Kongresu stała się doskonałą okazją, by uhonorować zwycięzców tej inicjatywy. W świetle reflektorów pojawił się najpierw Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który wraz z Magdaleną Dutką wręczył nagrody wyróżnionym: firmom Danone i International Paper-Kwidzyn oraz Zespołowi Elektrowni Wodnych Niedzica. Natomiast pierwszy w historii tytuł „Ekoodpowiedzialnego w biznesie” otrzymał Polski Koncern Naftowy ORLEN. Na scenę wkroczył Arkadiusz Kamiński, dyrektora Biura Ochrony Środowiska zwycięskiej spółki, który z nieskrywaną satysfakcją odebrał statuetkę i dyplom (fot. 8).
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie Dyrektora Roku Zakładu Oczyszczania Miasta. Po raz jedenasty wyróżniono prezesa szczególnie zasłużonego dla sektora gospodarki komunalnej, wdrażającego zasady nowoczesnej gospodarki odpadami. Wśród nominowanych do tego zaszczytnego tytułu znaleźli się Roman Jagiełło, prezes Chemeko-System z Wrocławia, Tadeusz Kluba, prezes Przedsiębiorstwa Robót Sanitarno-Porządkowych „Sanipor” z Gdyni, Jan Skalski, prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi z Konina, Michał Turkiewicz, prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych z Lubania oraz Stanisław Żołyniak, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego z Leżajska. Ale zwycięzca może być tylko jeden. Tytuł Dyrektora Roku przypadł w udziale Michałowi Turkiewiczowi. Statuetkę i dyplom laureat przyjął z rąk Wojciecha Janki, prezesa Zarządu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, B. Błaszczyka i M. Dutki (fot. 9).
Swój okrągły jubileusz ma również Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki, przyznano ją bowiem po raz dziesiąty. Kapituła honoruje rokrocznie osoby w dwóch kategoriach: człowiek aktywnie działający na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz dziennikarz/redakcja promujący postawy ekologiczne. Na scenie – oprócz B. Błaszczyka i M. Dutki – pojawił się dodatkowo prof. dr hab. Maciej Nowicki, pierwszy laureat wspomnianej Nagrody. Złożyli oni gratulacje i podziękowania za wieloletnią pracę na ręce laureata – dziennikarza, Michała Olszewskiego, redaktora „Tygodnika Powszechnego”. Zwycięzcą w drugiej kategorii był Lutz Ribbe, dyrektor Środowiskowej Sekcji Polityki Europejskiego Funduszu Dziedzictwa Przyrody Euronatur (fot. 10).
Wystąpienie laureata Nagrody Pracy Organicznej zakończyło część oficjalną Gali. Docenione działania wprawiły zebranych gości w iście uroczysty i radosny nastrój, który został dodatkowo spotęgowany występem Grzegorza Turnaua. Po tej muzycznej uczcie można już było tylko – albo aż – delektować się bankietowymi specjałami oraz celebrować zdobyte nagrody i tytuły. A nazajutrz Międzynarodowe Targi Poznańskie otwierały swoje podwoje dla zwiedzających Targi POLEKO.
Katarzyna Terek