12 grudnia ub. r. w siedzibie Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy odbyło się sympozjum naukowe pt. „Polskie ciepłownictwo komunalne w realiach Unii Europejskiej”. Sympozjum poprzedzone zostało uroczystymi obchodami 40–lecia istnienia spółki. Wzięli w nim udział liczni przedstawiciele polskich przedsiębiorstw ciepłowniczych, inwestora strategicznego - MVV Polska oraz szefowie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Organizatorem sympozjum była spółka MVV Polska, która od dwóch lat posiada prawie 55% udziałów w KPEC.
Otwarcia obrad dokonał Jacek Szymczak prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który wygłosił też obszerny referat nt. polskiego ciepłownictwa, dokonywanych w nim przemian i przygotowań przed wejściem na unijny rynek [poczynając od bieżącego wydania „Przeglądu Komunalnego” zaprezentujemy trzyczęściowy cykl artykułów autorstwa J. Szymczaka opartych na tezach wygłoszonego w Bydgoszczy referatu – przyp. red.].
Przedstawiciel MVV Daniel Heiler w swoim referacie przedstawił 13-letnie zaangażowanie MVV Energie w Polsce. Przypomniał, jaka jest obecna polityka energetyczna Polski. Krajowy rynek energii jest regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki, który nie jest gotowy do akceptacji zysku pokrywającego koszty kapitału. Przedsiębiorstwa energetyczne mają też niską motywację do zmian w strukturze kosztów, bowiem wysokie koszty to automatycznie wysoka cena sprzedaży, a niskie koszty to nis...