Podstawowa część danych służących do parametryzacji procesu Szybkości Napraw (SN) wyłaniana jest w trakcie opracowania głównych jego założeń – już podczas lub po wykonaniu strefowania i wyłonieniu podobszarów stref – tzw. DMA.


Rys. 1. Podobszary stref (DMA)

Parametryzacja sieci wodociągowej (rys. 1) stosowana przy Szybkości Napraw ma służyć kilku celom. Przede wszystkim powinna umożliwiać ocenę indywidualną i porównawczą obszarów sieci z uwagi na bieżące warunki ich pracy (parametry techniczne i ekonomiczne, zużycie wody, awaryjność itd.). Ponadto ma zapewniać informacje – wkład do wartościowania i oceny bieżących korekt warunków pracy sieci, jednocześnie stanowiąc wsparcie dla dodatkowych czynności optymalizujących pracę sieci (np. dla opcji: Kontrola Ciśnienia, Rehabilitacja Przewodów). Docelowo powinna gromadzić wszystkie dane do zarządzania zapotrzebowaniem na wodę.
Na rys. 2 przedstawiono w uproszczeniu organizację procesu wstępnej parametryzacji pojedynczego obszaru sieci wodociągowej, przed przystąpieniem do Szybkości Napraw. Zbieranie danych odbywa się na poziomie każdej z osobna strefy i każdego z DMA. Wyszczególnione na nim parametry pracy sieci stanowią podstawowy wkład do wdrożenia SN. Dopiero po rozpoczęciu procesu SN zaczyna się jego dodatkowe pełne parametryzowanie, wynikające z osiągania kolejny...