Przyjemne z pożytecznym
Z surowców wtórnych można wykonać samodzielnie wiele funkcjonalnych przedmiotów. Potrzebna jest tylko dobra instrukcja.
ZetPety to dwuosobowy zespół, założony przez Natalię Siódmiak oraz Marcina Ryczkowskiego ? propagatorów idei zrównoważonego rozwoju oraz twórców upcyklingowych projektów, którzy swoje pomysły i umiejętności przekazują innym.
Niecodzienne lampy
Twórczość ZetPet-ów to przede wszystkim upcyklingowe lampy, wykonane z odzyskanego papieru, szkła lub tkanin. Najnowszą kolekcję pn. ?Sky is The Limit? tworzą efektowne ?Cumulusy? ? śnieżnobiałe, duże, lekkie lampy, przypominające chmury kłębiaste, wykonane z papieru pociętego niszczarką. ? Lampy ?Cumulusy? to połączenie designu zrównoważonego i emocjonalnego, są przyjazne dla środowiska, cieszą oko i poprawiają humor. Technika wykonania lamp to wariacja na temat papier-mâché, czyli nawiązanie do klasycznych zajęć praktyczno-technicznych oraz czasu spędzanego z naszymi babciami ? opowiadają ich twórcy. Surowca nigdy nie brakuje, ponieważ dostarcza go zaprzyjaźniona firma.
Z papieru, a dokładnie z codziennej prasy, powstały także ?organiczne? lampy. Technika ich wykonania przypomina wyplatanie z wikliny i pozwala na stworzenie różnorodnych form. Dodatkowa zaleta papierowej wikliny to powszechne występowanie surowca.
Innym projektem grupy jest elastyczna lampa z kabla podtynkowego YDY pn. ?Follow Your Moods?, przygotowana specjalnie na wystawę ?Przepis na mały design? w galerii Design BWA Wrocław. Właściwości kabla umożliwiają układanie z niego dowolnych form. Na wystawie zostały zaprezentowane trzy modele: lampa stojąca, abażur oraz kinkiet, jednak możliwości wykorzystania kabla są dużo większe.
Wśród recyklingowych projektów znajdują się również meble. Najpopularniejszy z nich to Fotelba, czyli drewniany fotel z lat 70. ub.w., w którym gąbczaste siedzisko zastąpiono plecionką wykonaną z banera reklamowego.
Upcykling w praktyce
Nazwa ZetPety oddaje istotę działalności grupy. ? Upcykling w naszym wydaniu to zajęcia praktyczno-techniczne z przetwarzania surowców wtórnych. Projektujemy i ręcznie wykonujemy przedmioty codziennego użytku z odpadów, dajemy życie niechcianym meblom, często zmieniając ich funkcje ? wyjaśniają autorzy prac.
Ważnym elementem działalności grupy są także otwarte warsztaty twórczego recyklingu, prowadzone od trzech lat podczas festiwali designu oraz wydarzeń związanych z ekologią. Z jednej strony stanowią one zabawę formą, z drugiej zachęcają uczestników do odkrywania potencjału w pozornie zużytych i niepotrzebnych przedmiotach. Podobnie jak szkolne zajęcia praktyczno-techniczne, recyklingowe warsztaty mają być przede wszystkim przyjemne i dodatkowo dawać satysfakcję z samodzielnej realizacji projektu. Podczas warsztatów przetwarzane są surowce wtórne, powstające w każdym gospodarstwie domowym: butelki PET, opakowania plastikowe, tektura oraz tekstylia.
Opracowała Katarzyna Gorwa.