Szwecja jest krajem o najbardziej rozwiniętym na świecie miksie energetycznym. Jest również jedynym państwem, które równolegle rozwinęło sektor energii nuklearnej odnawialnej.
 
Udział paliw niekopalnych w bilansie energii pierwotnej wynosi obecnie w Szwecji 41%, a w ramach zobowiązań wynikających z pakietu klimatyczno- energetycznego 3x20, Szwecja zdecydowała się podnieść wyznaczony cel 49% do poziomu 50% do roku 2020 r.
 
Punkt przełomowy – kryzys naftowy
Wydarzeniami przełomowymi, które wpłynęły na rozwój szwedzkiego rynku produkcji energii, były dwa kryzysy naftowe w latach 70. XX w. Doprowadziły one do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej. Dywersyfikacja dostaw i dostępność wielorakich rodzajów paliw – najlepiej własnych – były jednymi z najważniejszch zadań do spełnienia dla ówczesnych polityków. Przedkryzysowe źródło energii, jakim była głównie ropa naftowa zastąpiono wstępnie węglem, a potem, dzięki pakietowi ustaw przygotowanych przez Parlament, doprowadzono do stworzenia rynku alternatywnych źródeł energii. Pakiet ten wprowadzał m.in. system podatkowy i dotacji oraz zobowiązał gminy do przygotowania i wprowadzenia planów gospodarki regionalnymi zasobami paliw.
Zmiany te umożliwiły nowe podejście do definicji paliwa i realizację zadania polegającego na dywersyfika...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?