Największa na świecie instalacja biogazowa z technologią uzdatniania biogazu do postaci biometanu powstaje w Gűstrov w północnych Niemczech.
Inwestorem jest firma Nawaro, a wykonawcą i dostawcą technologii EnviTec Biogas. Park bioenergetyczny w Gűstrov będzie wytwarzał biogaz na bazie biomasy i dalej uzdatniał go w specjalnych blokach technologicznych do postaci biometanu, zasilającego lokalną sieć gazu ziemnego.
Jest to kamień milowy w branży biogazowej, pozwalający budować biogazownie w lokalizacjach, w których nie ma możliwości odbioru ciepła i energii elektrycznej, a jest duży potencjał produkcji biomasy.
Na powierzchni ok. 20 hektarów wybudowano 20 fermentorów i sześć zbiorników na poferment. Zbiorniki są pogrupowane w bloki: cztery fermentory plus jeden zbiornik na poferment.
Inwestycja obejmuje także silos do gromadzenia kiszonek, budynki techniczne oraz blok do wytwarzania ciepła na potrzeby własne. Instalacja jest zasilana biomasą z kukurydzy, zbóż i traw, dowożoną ciężarówkami z okolicznych gospodarstw rolnych w promieniu do 50 km. Rozładunek trwa ok. 5 minut i jest w pełni automatyczny – wystarczy tylko kierowca ciężarówki.
Przewidywany odbiór gotowej instalacji to początek 2010 r., natomiast pełną moc biogazownia osiągnie pod jego koniec, kiedy będzie produkowała rocznie 46 mln m3 uzdatnionego już biometanu, got...