We Wrocławiu pojęcie ?zwrotu miasta ku rzece? kojarzone jest przede wszystkim z działaniami w obszarze Odry. Przyjrzyjmy się jednak potencjałowi, jaki posiadają nabrzeża Oławy w kontekście rewitalizacji dzielnicy Przedmieście Oławskie. Jakie są możliwości zagospodarowania fragmentu nabrzeża rzeki w świetle zapisów w Masterplanie dla rewitalizacji całej dzielnicy?

Przedmieście Oławskie jest jedną z niewielu ocalałych po II wojnie światowej części miasta. W XIX w. było ono dzielnicą mieszkaniową. Do dziś zachowały się kamienice czynszowe i ceglane budynki poprzemysłowe. Rzeka Oława była centrum rozwoju przestrzennego, przemysłowego i rekreacyjnego całej dzielnicy. Już w drugiej połowie XIX w. na Przedmieściu Oławskim działały duże kąpieliska miejskie, na które latem licznie przybywali wrocławianie.

Ostatnie dziesięciolecia ? okres powojenny i powódź z 1997 r. ? przyczyniły się do wyniszczenia przestrzennego dzielnicy. Jednak od 2012 r. Przedmieście Oławskie stało się dla władz miasta priorytetowym celem działań rewitalizacyjnych. W związku z tym w budżecie do 2019 r. zaplanowano aż 55 mln zł na przywrócenie świetności tej okolicy. Planowane jest też wykorzystanie środków z Unii Europejskiej ? zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i z Narodowego Programu Rewitalizacji.

Przyjrzyjmy się zatem potencjałowi, jaki mają nabrzeża Oławy w kontekście rewitalizacji dzielnicy oraz możliwościom zagospodarowania tej części mias...