Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, wspólnie z ENEA Operator, ENERGA Operator oraz PSE, zorganizowało 20 i 21 marca 2013 r. w Warszawie konferencję ?Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym?. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Gospodarki oraz prezesa URE. Wzięło w niej udział ponad 110 osób, reprezentujących m.in. operatorów sieci dystrybucyjnej i przesyłowej, inwestorów OZE, instytuty naukowo-badawcze, uczelnie, kancelarie prawne, biura projektowe i wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Podczas konferencji skupiono się głównie na zagadnieniach prawnych i technicznych, związanych z możliwościami przyłączania oraz współpracy z sieciami elektroenergetycznymi odnawialnych źródeł energii, w tym mikroźródeł. Przeanalizowano też obawy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa KSE w przypadku przyłączenia znacznych mocy wytwórczych OZE oraz prób przewidzenia skali rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Konferencję rozpoczął Henryk Majchrzak. Sesji pierwszej, zatytułowanej ?Aktualne oraz planowane wymagania ustawowe dotyczące przyłączania i współpracy OZE z sieciami elektroenergetycznymi?, przewodniczył Andrzej Pazda (PTPiREE). Tematem sesji drugiej były inne aspekty prawne przyłączania i współpracy OZE z sieciami elektroenergetycznymi. Trzecia dotyczyła mechanizmów wsparcia rozwoju sieci elektroenergetycznych związanych z przyłączaniem odnawialnych źródeł. Ostatnia obejmowała aktualny stan przyłączeń OZE oraz doświadczenia operatorów sieci.

Drugiego dnia odbyły się dwie sesje. Techniczne aspekty pracy sieci elektroenergetycznej z generacją z OZE omawiano podczas pierwszej z nich. Michał Bajor i Piotr Ziółkowski z gdańskiego oddziału Instytutu Energetyki oraz Grzegorz Widelski z ENERGA-Operator przeanalizowali generację wiatrową i potencjalną generację ze źródeł fotowoltaicznych na terenie ENERGA-OPERATOR. Referat na temat energetyki prosumenckiej wygłosił Mieczysław Wrocławski (ENERGA Operator).

Ostatnia część konferencji poświęcona była bilansowaniu odnawialnych źródeł. Dyskutowano o przyłączaniu do sieci elektroenergetycznej, z uwzględnieniem doświadczeń i regulacji prawnych dotyczących gazownictwa. Omówiono też wybrane aspekty planowania i prowadzenia ruchu KSE w okresach wysokiej generacji źródeł wiatrowych, mikroźródła w budownictwie przemysłowym w perspektywie projektów ustawy Prawo energetyczne, a także regulację napięcia i mocy biernej w sieci elektroenergetycznej z wykorzystaniem farm wiatrowych.