Jak wykorzystywać przyrodę w kształtowaniu przestrzeni? Gdzie szukać inspiracji, jak łączyć istniejące elementy, wprowadzać nowe? Procesy przenikania zieleni w przestrzeń urbanistyczną w niektórych przypadkach dzieją się automatycznie, w innych trzeba wprowadzać je ludzką ręka, ale najlepiej tak, aby było to godne podziwu.

Już nie czas na to, aby rozważać czy wtapiać formy przyrodnicze w tkankę miejską, ale jak to robić. Po pierwsze, trzeba znajdywać takie rozwiązania, które pozwolą istnieć obu składnikom przestrzeni miasta – architekturze i naturze. Po drugie, rozwiązania te muszą mieć na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej, zazwyczaj skąpej powierzchni terenu. Po trzecie, powinny one w efekcie aktywnie wspomóc ideę przemiany przestrzeni publicznej w przestrzeń społeczną – być atrakcyjne wizualnie i funkcjonalnie oraz uzyskać przyzwolenie społeczne na ich finansowanie. Inspiracją dla tego typu rozwiązań może stać się wykorzystanie zjawiska przenikania form przyrodniczych i architektonicznych, dwóch wiodących wątków krajobrazu miejskiego. Celem tego jest powstanie form odwołań do znaków i symboli związanych z szerszym rozumieniem hasła ogród czy architektura.
Można wyróżnić cztery podstawowe procesy, generujące zjawisko przenikania się form przyrodniczych i architektonicznych. Jeden z nich to sukcesja ekol...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?