W warunkach polskich energetyka wiatrowa należy obecnie do jednych z najważniejszych sposobów pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest m.in. ograniczenie produkcji energii z paliw kopalnych, a co za tym idzie zmniejszenie emisji gazów.
Jak w przypadku większości urządzeń technicznych, funkcjonowanie siłowni wiatrowych, szczególnie w formie farm wiatrowych, skutkuje określonym wpływem na środowisko przyrodnicze, który musi zostać uwzględniony w trakcie wyboru miejsc ich lokalizacji.
Lokalizacja farmy wiatrowej
Relacje między zasobami i walorami przyrodniczymi oraz krajobrazowymi a wyborem miejsc lokalizacji elektrowni należy rozpatrywać w dwóch głównych kontekstach. Pierwszy dotyczy ekonomicznej racjonalności (opłacalności) i wynika z cech środowiska, które oddziałują na koszty posadowienia wież elektrowni i towarzyszących im obiektów oraz ilości możliwej do uzyskania energii. Drugi dotyczy wpływu budowy i funkcjonowania siłowni wiatrowych na zasoby i walory środowiska przyrodniczego, ludzi oraz krajobraz w znaczeniu estetyczno-fizjonomicznym.
Przy współczesnych możliwościach technicznych zakres przestrzenny obszarów, w których lokalizacja elektrowni wiatrowych jest niemożliwa, ulega silnemu zmniejszeniu. Jednak koszty posadowienia wież w wielu sytuacjach środowiskowych zm...