W czasach, kiedy antropopresja przyjęła formy i nasilenie zagrażające podstawom egzystencji ludzi w skali globalnej, odpowiedzią na zagrożenia jest równoważenie rozwoju. Planowanie przestrzenne jest jednym z ważniejszych narzędzi, które mogą służyć ochronie środowiska przyrodniczego.

Pożądany stan środowiska przyrodniczego można osiągnąć poprzez odpowiednie jego użytkowanie, ochronę i kształtowanie. Oznacza to, że winniśmy oddziaływać na jednostki gospodarujące, ograniczać zakres i określić sposób korzystania przez nie z zasobów naturalnych i walorów środowiska.
Ograniczoność przestrzeni sprawia, że niezbędna jest stała racjonalizacja zagospodarowania przestrzennego, regulacja rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrona środowiska przyrodniczego. Jedną z najistotniejszych zasad tego ostatniego jest prewencja. Zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń i zagrożeń jest o wiele lepsze i tańsze niż późniejsze próby przeciwdziałania skutkom niekorzystnej ingerencji w środowisko.
 
Bariery rozwoju
Obok okoliczności społeczno-ekonomicznych o możliwościach dalszego rozwoju regionów w większym niż do tej pory stopniu decydować winny uwarunkowania przyrodnicze. To one bowiem w dużym stopniu stanowią podstawę lub barierę dalszego rozwoju.
Warunki ekologiczne i bariery rozwoju społeczno-ekonomicznego są trojakiego rodzaju: bariery uniwersalne (...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?