Zrównoważony rozwój odwołuje się w założeniach do równowagi trzech elementów: środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Jednak w tak rozumianym rozwoju zrównoważonym nie ma żadnej równowagi. To wyłącznie zabezpieczenie interesów człowieka w kategoriach ekonomicznych i społecznych w przeciwstawieniu do będących w mniejszości kategorii przyrodniczych.

Idea zrównoważonego rozwoju funkcjonowała początkowo głównie jako koncepcja makroekonomiczna, akceptowana przez środowiska naukowe oraz niektórych działaczy gospodarczych i polityków jako ogólna lub kierunkowa wytyczna dla polityki gospodarczej, a także jako zasada tej polityki1.

Rozwój (nie)zrównoważony

Określenie zrównoważony rozwój przedstawia nieprawdziwy pogląd, że możliwy jest wzrost gospodarczy bez kosztów. Sustainable development to nie zrównoważony rozwój, ale rozwój możliwy jeszcze do podtrzymania ? rozwój, który jeszcze jakiś czas potrwa. Nie jest to wzrost gospodarczy uwzględniający wymogi ochrony środowiska czy prosty kompromis między trzema składowymi. To równouprawnione, zintegrowane i całościowe traktowanie racji społecznych, ekonomicznych i ekologicznych2.

Jednak w przyrodzie tak jak nie ma równowagi, tak też nie mogą istnieć kompromisy. Założenie, że zrównoważony rozwój jest realnym faktem, współkształtującym obecny etap rozwoju cywilizacyjnego krajów rozwiniętych, nie jest prawdzi...