Nowa instalacja do spalania odpadów RZR Herten II w Herten w powiecie Recklinghausen została oddana do użytku. Tworzą ją dwie linie spalarnicze z konwencjonalnym paleniskiem rusztowym, wykonanym zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki. Spalane w niej będą przede wszystkim komunalnopodobne odpady pochodzące z działalności gospodarczej.
Plany budowy spalarni pojawiły się już na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy firma AGR zasugerowała gminom stworzenie odpowiednio wcześnie ekologicznej alternatywy dla przestarzałego już i groźnego dla środowiska systemu składowania odpadów. Na początku lat dziewięćdziesiątych zostały przygotowane projekty rozbudowy spalarni RZR Herten II o dwie linie do spalania odpadów komunalnych. W latach następnych sporządzano opinie oraz ekspertyzy środowiskowe. Po zakończeniu otwartego postępowania o wydanie pozwolenia, które wymagało dużych nakładów zarówno finansowych, jak i pracy, w maju 1995 r. władze regionalne w Münster wydały pozwolenie na budowę. W tym czasie zauważyć można było również szczególne zainteresowanie składowiskami, które miały zostać wkrótce zamknięte. Z tego powodu rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia nieustannie przesuwano, aż do października 2004 r., kiedy położono kamień węgielny pod budowę instalacji.
Właściwy wykonawca
Koncern AGR, który może być wzorcowym przykładem współpracy międzygminnej i samorządowej, od kilku lat dobrze znany jest także w Polsce, gdzie wyrobił sobie solidną markę. Dzięki zaangażowaniu kapitałowemu i technologicznemu AGR powstała w Poznaniu w 2005 r. (budowana dwa lata) profesjonalna sortownia odpadów komunalnych i przemysłowych, która do tej pory jest jedynym tego typu obiektem w aglomeracji poznańskiej. AGR jest też autorem zrealizowanego z powodzeniem, modelowego pilotażowego polsko-niemieckiego projektu zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w województwie mazowieckim. Oferta firmy zawiera zarówno różnego rodzaju usługi z zakresu ochrony środowiska, technologii środowiskowych, jak i doradztwo w relacji inwestorskiej. Zakres usług i produktów AGR obejmuje specjalistyczne systemy odgazowywania wysypisk, recykling i utylizację odpadów oraz usługi zarządzania instalacjami środowiskowymi.
Realizacja projektu
Budowa instalacji do spalania odpadów trwała blisko dwa i pół roku. Koszt jej powstania nie przekroczył zaplanowanej przez wykonawcę kwoty 175 mln euro. Dla prezesa zarządu firmy AGR, Dietricha Freudenbergera, od którego można byłoby się uczyć, jak w modelowy sposób finansować i realizować tego typu inwestycje, niezwykle ważny był również fakt, że prace przy realizacji inwestycji przebiegały bezpiecznie dla osób ją tworzących. – Jest to także dowód na jakość robót, której wymagaliśmy przy budowie instalacji, aby utrzymać wysokie standardy środowiskowe całego zakładu RZR Herten, także po jej uruchomieniu.
Instalacja RZR Herten II jest międzynarodowym projektem uznanego wykonawcy obiektów tego typu. W jej powstanie były zaangażowane osoby oraz firmy projektowe pochodzące z całej Europy, a do budowy wykorzystano podzespoły wielu znanych europejskich producentów.
Dla prezesa zarządu firmy AGR Dietricha Freudenbergera niezwykle ważny był również fakt, że prace przy realizacji inwestycji przebiegały bezpiecznie dla osób ją tworzących. – Jest to także dowód na jakość robót, której wymagaliśmy przy budowie instalacji, aby utrzymać wysokie standardy środowiskowe całego zakładu RZR Herten, także po jej uruchomieniu.
|
Rozruch próbny
Instalacja RZR Herten II przeszła z wynikiem pozytywnym rozruch próbny, który rozpoczął się trzeciego lutego, a zakończył drugiego marca br. W ciągu kolejnych dwóch tygodni usuwano w niej drobne usterki. Pod koniec marca odpowiedzialność za instalację przeszła ostatecznie z rąk głównego wykonawcy – firmy Fisia Babcock Environment na AGR. Obecnie instalacja pracuje już na pełnych obrotach, zarówno w zakresie spalania odpadów, jak i produkcji energii elektrycznej. Nowe linie do spalania stanowią o powstaniu kolejnej bardzo nowoczesnej pod względem technicznym oraz ekologicznej instalacji, składającej się z paleniska z wytwornicą pary, systemu oczyszczania gazów spalinowych (osuszacz rozpyłowy, filtr tkaninowy, płuczka kwaśna i alkaliczna) z układem doczyszczania gazów (adsorber z koksem aktywnym dymarskim, katalizator), wspólnego obiegu wodno-parowego z turbogeneratorem oraz wspólnego systemu elektrycznego i sterującego. Wprowadzenie w instalacji zmian polegających na dostosowaniu mocy przerobowych pozwala natomiast na optymalne wykorzystanie wartości opałowej zawartej w odpadach.
Dla ludzi i środowiska
RZR Herten II z uwagi na doskonałe parametry emisyjne uważana jest ponadto za jedną z najczystszych spalarni na świecie. Po uruchomieniu RZR Herten II wielkość emisji do powietrza nie ulegnie istotniej zmianie – tak wykazuje porównanie wartości emisji, na które została udzielona zgoda, z wartościami uzyskanymi w trakcie eksploatacji (stan za 2005 r.). Podstawą jest Federalne Rozporządzenie nr 17 w sprawie Ochrony przed Emisją. Gwarancję tych dobrych wyników stanowi również wieloletnie doświadczenie spółki AGR Betriebsführung GmbH jako firmy sprawującej techniczne kierownictwo nad instalacją RZR Herten.
Na czterech liniach do spalania odpadów komunalnych oraz dwóch liniach z piecami obrotowymi można spalać, w zależności od wartości opałowej odpadów, do 600 tys. ton odpadów komunalnych oraz do 112 tys. ton odpadów niebezpiecznych, a energia elektryczna wyprodukowana w RZR Herten stanowi istotną część energii potrzebnej do zasilania energetycznego miejscowej gminy Herten. Przed uruchomieniem dwóch nowych linii spalarnia pokrywała równo jedną trzecią zapotrzebowania energetycznego miasta, z chwilą ich uruchomienia udział ten zwiększył się nawet do poziomu ok. 70%. Korzystne warunki finansowe wynikające z działania nowej instalacji opłacają się mieszkańcom miasta Herten i stanowiły dodatkowy argument za jej rozbudową.
Ponadto w RZR Herten II powstało ok. 40 nowych miejsc pracy.
Publiczne uruchomienie instalacji nastąpiło 15 maja br. w obecności przedstawicieli zarówno świata polityki, jak i gospodarki. W ramach organizowanych 17 maja drzwi otwartych instalację RZR Herten II mogli zobaczyć również okoliczni mieszkańcy.
RZR Herten II w liczbach:
Możliwości przerobowe – 17,4 t/h odpadów na linię
Wartość opałowa – 10,8 MJ/kg
Zdolność produkcyjna pary – 63,1 t/h na linię
Temperatura pary – 320ºC
Ciśnienie pary – 32 bary
Moc upustowa turbiny – 19,7 MW
Strumień objętościowy gazów spalinowych – 78,254 Nm3/h (w stanie suchym) na linię
Powierzchnia, kubatura, wymiary:
RZR Herten (łącznie) – 171 617 m2
w tym powierzchnia RZR Herten II – 19 585 m2
Kubatura RZR Herten II – ok. 170 000 m3
Ilość zamontowanej stali – ok. 8 000 Mg
(konstrukcje stalowe i agregaty)
Ilość zabudowanego żelbetonu – ok. 11 000 m3
|
Na podstawie informacji z czasopisma BlickKontakt nr 1/2009 pod redakcją Heinza Struszczynskiego opracowała Katarzyna Matuszak.