Przyszłość wod-kan
Jedną z sesji Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON poświęcono kwestiom wodno-ściekowym, przy czym zróżnicowanie tematyczne tych zagadnień spowodowało, iż sesję tę podzielono na dwie części.
Pierwszą z nich, dotyczącą wyzwań stojących przed samorządami oraz udziału przedsiębiorców w gospodarce wodno-ściekowej, otworzył wykład Andrzeja Kulona, naczelnika Wydziału Prawno-Organizacyjnego Departamentu Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska, który omówił przygotowywane zmiany w ustawie Prawo wodne. Wyjaśnił też, czemu ma służyć ta nowelizacja: ? To, czego chcemy dokonać w projekcie ustawy, określa się mianem przejścia z artykułu 5.4 dyrektywy ściekowej na artykuł 5.2. Jest to spowodowane tym, że dla artykułu 5.2 dyrektywy ściekowej w Traktacie Akcesyjnym istnieje zapis o tzw. derogacjach, które oznaczają, że mamy jeszcze czas na wprowadzenie regulacji prawnych, pozwalających na osiągnięcie dobrego stanu wód do 2015 r. W przypadku artykułu 5.4 takiej możliwości w Traktacie Akcesyjnym nie przewidziano, co obecnie stanowi problem. Prelegent wymienił również zmiany, jakie ma wprowadzić nowelizacja. Najważniejsza z nich to modyfikacja przepisu upoważniającego ministra właściwego ds. gospodarki wodnej do wydania rozporządzenia w sprawie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. Po wdrożeniu nowelizacji do zadań ministra będzie należało określanie najwyższych dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń dla oczyszczalni ścieków przyjmujących ścieki komunalne z aglomeracji.
Jakie zmiany są konieczne, aby wypełnić założenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych? Na to pytanie odpowiedział Witold Sumisławski, prezes KZGW, który podkreślił, iż ostateczny kształt IV AKPOŚK, m.in. po weryfikacji planów inwestycyjnych, RLM oraz obszarów i granic aglomeracji, będzie można przedstawić Radzie Ministrów pod koniec 2014 r. W tej części konferencji omówiono również problemy zagospodarowania osadów ściekowych, pozycję polskiej gospodarki wodno-ściekowej na tle doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej i wyzwania dla branży wod-kan w zmieniającej się rzeczywistości.
Druga sesja tematyczna została poświęcona innowacjom w polskiej gospodarce wodno-ściekowej. Uczestnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy o najlepszych dostępnych technologiach i patentach z zakresu uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Informacje te przekazała prof. Maria Włodarczyk-Makuła z Politechniki Częstochowskiej. Natomiast o obecnych uwarunkowaniach i metodach zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowym można było dowiedzieć się z wystąpienia Pawła Chudzińskiego, prezesa spółki Aquanet z Poznania.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wystąpienie dr. inż. Tomasza Warężaka, dyrektora Instytutu Nowych Technologii Inżynierii Środowiska z Zielonej Góry, dotyczące współpracy firm z ośrodkami naukowymi w branży wodno-ściekowej oraz komercjalizacji nauki i jej transferu do biznesu. Prelegent dowodził, że z punktu widzenia rozwoju gospodarki transfer rozwiązań naukowych jest bardzo istotny. Niestety, jak wynika z ostatniego raportu OECD, poziom innowacyjności naszego kraju i transfer technologii w ostatnich pięciu latach znacząco zmalały. Dyrektor Warężak podał kilka przykładów projektów łączących naukę i biznes oraz podkreślił, iż należy dążyć do tego, żeby te działania nie stanowiły jedynie elementów edukacji czy programów pilotażowych, lecz by były powszechne. ? Miejmy nadzieję, że ta synergia nauki i biznesu będzie rozwijała się w nowym okresie unijnego finansowania ? dodał prelegent.
(MM)